Az USA külügyminisztere kimondta: „Kár volt azzal hitegetni Ukrajnát, hogy képes lehet legyőzni az oroszokat”
Marco Rubio kendőzetlen őszinteséggel beszélt Ukrajna helyzetéről.
Őszintén szólva az utóbbi időben már én is elbizonytalanodtam.
„Pedig amikor körülbelül tizenöt évvel ezelőtt olvastam George Friedman 2009-ben megjelent, azóta magyarul is kiadott sikerkönyvét, A következő 100 évet, akkor még magával ragadott az optimizmusa. Bár a könyv – különösen a második fele – kissé csillagok háborújás vagy még inkább csillagközi rombolós érzetet kelt, mintha egy csihi-puhi, űrhajós-robbantgatós sci-fiben lennénk, összességében egy nagyon gondolatébresztő olvasmány.
Friedman szerint – az akkoriban már elterjedt, divatos pesszimizmus és öndegradálás ellenére – az Egyesült Államok előtt nemhogy nagyon fényes jövő áll, hanem »the best is yet to come«, azaz a java még hátravan; még a korábbihoz képest is meghatározóbb világhatalom lesz, az addigiakat is meghaladó fejlődéssel, prosperitással.
Ezt is ajánljuk a témában
Marco Rubio kendőzetlen őszinteséggel beszélt Ukrajna helyzetéről.
A könyvet, ne feledjük, a 2000-es évek elején írta Friedman, és bár számos geopolitikai folyamatot jól látott, a jóslatai nagyon nem váltak be. Hála istennek – tegyük hozzá. Merthogy új hidegháborút jósolt az USA és Oroszország között, a 2010 és 2020 közti időszakban; talán ez az egy, ami történetesen nagyjából megvalósult, de később, 2022-től kezdődően. Az orosz állam viszont nem omlott össze, sem a kínai nem robbant szét, mint ahogy Japán sem fogott erőteljes fegyverkezésbe, nem vált újra katonai nagyhatalommá és pláne nem szerzett meg kínai területeket.
Törökország és Lengyelország (utóbbival együtt egész Kelet-Európa) megerősödését részben jól látta előre, de egyik sem Oroszország rovására tudta bővíteni a hegemóniáját. Sőt Törökország egyre jobb viszonyt ápol az utóbbival. Friedman talán legnagyobb tévedése azonban a Nyugat (azon belül elsősorban az USA) és az iszlám fundamentalizmus közötti konfliktus lecsillapodása. Kétségtelen, hogy szeptember 11. típusú terrorcselekmény azóta nem történt, és a vallási fanatikus terroristák vadászterepe elsősorban Európára tevődött át, de ez nem annyira annak köszönhető, hogy »elengedték« volna Amerikát, hanem hogy
Európa annyira meggyengült, könnyű célponttá vált, olyan végzetesen messzire ment az önfeladásban, hogy a különböző fundamentalista-terrorista szerveződéseknek – egyelőre – érdemesebb errefelé garázdálkodnia. Nyugat-Európa ilyen fokú hanyatlása egyáltalán nem szerepelt Friedman víziójában.”
Fotó: AFP / Mandel NGAN